HÄIRIÖ VEDENJAKELUSSA KEMIJOEN ITÄPUOLISELLA JAKELUALUEELLA 10.8.2019
Tänään klo 17.20 on ilmaantunut vedenjakeluhäiriö Kemijoen itäpuolisella jakelualueella Itäkoskella, Maulassa ja Ilmolassa.
Häiriötilanne johtuu todennäköisesti runkovesijohdon rikkoutumisesta. Rikkoutumisen takia vedenpaine verkostossa on alentunut tai paine saattaa loppua kokonaan.
Kehoitamme asiakkaita välttämään tarpeetonta veden käyttöä lähituntien aikana. Vuodon etsintä on aloitettu ja korjaustyöt aloitetaan välittömästi vuodon löydyttyä.
Mikäli asukkailla on havaintoja virtaavasta vedestä sellaisessa paikassa jossa vettä ei normaalisti ole pyydämme ilmoittamaan siitä päivytysnumeroomme 0400935056.
TIEDOTE KELLO 19
Vedenjakelu Kemijoen itäpuolisella jakelualueella toimii normaalisti. Vesijohtovuotoa ei ole havaittu.
Tiedotteet
Vedenjakelussa keskeytys 4.12.2023
Vedenjakelussa mahdollinen keskeytys 4.12.2023 klo 9.00 alkaen vuodonkorjauksen vuoksi seuraavilla alueilla: Metsätie 27 – 33, Havukuja, Näretie ja Kaarnakuja. Pahoittelemme aiheutuvaa haittaa. Lisätietoja: Jan Markoff 040 124 2877
Yläkallilla vesihuoltotöitä
Yläkallilla voi esiintyä heikompaa vedenpainetta vesihuoltotöiden vuoksi tänään Tiistaina 19.9 klo 08:00- 15:00 välisenä aikana. Lisätietoja antaa Jan Markoff 040-124 28 77
Häiriöviestit
Keminmaan Energia ja Vesi Oy:n häiriöviestijärjestelmästä lähti tänään matkaan virheellisesti viestejä. Kyseessä on tekstiviestijärjestelmän häiriö, joka lähetti jo tapahtuneiden sähkökatkojen/kytkentöjen viestit uudelleen. Viestit eivät aiheuta toimenpiteitä.